Destekleyenler

Adramytteion Kazı ve Onarım Çalışmaları 2012 yılından ve Adramytteion Kenti Egemenlik Alanı Yüzey Araştırmaları 2015 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle sürdürülmektedir.

Araştırma ekibi tarafından hazırlanan, “Yaşayan Antik Şehir Adramytteion / Ören Kültür Mirasının Kurtarılması ve Toplumsal Farkındalığın Arttırılması – ArkeoPark İçerik ve Sunum Bağlamının Tasarımı” başlıklı proje The U.S Ambassadors Fund For Cultural Preservation (AFCP) Awards Grants for the Preservation of Cultural Sites fonu ile 2020 -2022 yılları arasında desteklenmiştir.

Adramytteion Antik Kenti Kazı ve Onarım Çalışmaları ile Adramytteion Antik Kenti Egemenlik Alanı Yüzey Araştırması projeleri Burhaniye ilçesi merkezli kurulan Ören-Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği tarafından desteklenmektedir.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2019 ve 2022 yıllarında Ören-Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği işbirliğinde Araştırma Ekibi’nin arazi kampanyası boyunca konaklama ve lojistik giderlerini karşılayan ana destekçi konumundadır. Ayrıca, antik kentin tanıtımı için derneğimizle birlikte çalışmalar sürdürmekte, başta Arkeopark ve Ören Bilgi-Sergi Evi olmak üzere araştırma ekibi tarafından hazırlanan projelerin uygulanmasını gerçekleştirmektedir.

Burhaniye Belediyesi 2012 yılından beri TC Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında Kazı ve Onarım Çalışmaları’nın destekçisidir. Ayrıca, Adramytteion Kenti Egemenlik Alanı Yüzey Araştırması projesini 2015 yılından beri ayni olarak desteklemeye devam etmektedir.

Ayvalık Belediyesi, Adramytteion Kenti Egemenlik Alanı Yüzey Araştırması projesini 2017 yılından beri ulaşım ve lojistik destek sunmaktadır.

 

Adramytteion Antik Kenti Kazı ve Onarım Çalışmaları  ve Adramytteion Kenti Egemenlik Alanı Yüzey Araştırması projesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından 2015-2018 yılları arasında desteklenmiştir.

Adramytteion Kazı ve Onarım Çalışmaları’nda açığa çıkarılan ve A Bölgesi olarak adlandırılan Bizans Dönemi depolama mekanlarının bulunduğu alanın 2019 yılındaki konservasyon çalışmaları Burhaniye Ticaret Odası tarafından sağlanan destekle gerçekleştirilmiştir. Burhaniye Ticaret Odası, Kazı ve Onarım Çalışmaları ile Adramytteion Kenti Egemenlik Alanı Yüzey Araştırması projesi için ihtiyaç duyulan lojistik destekler destekler hususunda sürekli işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.